Každý kus je dnes již originálem a tak k němu přistupujeme. Při této činnosti se spojují především dvě řemesla, a to umělecká truhlařina a čalounictví. Z pohledu truhlařiny se snažíme zachovávat veškeré dřevěné části, které projdou petrifikací a obnovou povrchu. Z pohledu čalounictví je ovšem postup komplikovanější a to do té míry, že životnost potahových látek a výplňových materiálů již dávno vzala za své. Nezřídka se stává, že onen kus prošel za dobu své existence již několikrát přečalouněním, tudíž nelze s jistotou určit, jak vypadal při svém vzniku. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se zachovat etiku restaurování a zvolit materiály a látky, které v co největší možné míře odkazují na dobu či původní stav.
Renovace historického nábytku ruční práce, tradiční postupy a nejlepší materiály jaké služby nabízí náš ateliér?
jak probíhá renovace
ručně, poctivě a s nejlepšími materiály
-
Ruční oprava ratanových výpletů židlí a křesel THONET
Vlastníte starou židli nebo houpací křeslo s poškozeným výpletem? Jsou u vašeho oblíbeného křesla popraskané ratanová vlákna, nebo máte jiný druh poškození? Provádíme ruční výplety i výplety do tzv. drážky obvykle starých židlí a křesel thonet přírodním ratanem. Vrácíme tak vaši židli nebo křeslu pohodlné a přizpůsobivé sezení a vám také radost.
Ratanové výplety -
Čalounické práce
Přečalounění probíhá u každého kusu rozdílně, vždy s přihlédnutím k jeho unikátnosti a předpokládané koncové ceně. U našich běžných renovačních procesů nekompromisně používáme původní materiály tj. africkou trávu, koňské žíně, nové popruhy či pružiny. Podoba látek v nálezovém stavu často neodpovídá originálu, proto se jej snažíme dodržet jen rámcově a u některých kusů si dovolujeme i odvážně experimentovat.
Čalounické práce -
Truhlářské práce
Pod pojmem truhlářské práce v našem ateliéru si můžete představit především tradiční činnosti tehdejší doby, například opravy rámů křesílek, židlí či stolů. Dále různé opravy lokálních defektů historických artiklů. Odborné řezbářské činnosti či retušovací práce při dokončovacích činnostech. Běžně využíváme tradiční techniku odstranění původních nátěrů cidlinou.
Truhlářské práce -
Dýhování povrchů
Naší další každodenní činností je dobová rekonstrukce historických povrchů formou dýhování. Zaměřujeme se především na původní metodiky se zachováním ducha a vizuálu jednotlivých artiklů. Dýhujeme především velké rozkládací stoly, konferenční stolky, příborníky, sekretáře či další doplňkový sortiment jakou jsou historické hodiny nebo také toaletky.
Dýhování povrchů -
Obnova povrchu
Nejzachovalejší dřevěné části projdou pouze oživením původního povrchu (šelak, liholak, moření), přičemž drobné oděrky či imperfekce zůstávají jako důkaz stáří. Ty části, které vykazují vysokou míru poškození či napadení dřevokazným hmyzem, projdou kompletní ruční renovací. Ta se skládá z odstranění původních nátěrů pomocí cidliny, lehkého dobroušení brusným papírem, zpevněním dřeva (petrifikace kalafunou), mořením a finální povrchovou úpravou nanášenou štětcem (nejčastěji šelak).
Obnova povrchu -
Originální materiály
Pro drtivou většinu dřevěných částí využíváme k finální povrchové úpravě šelakových politur. Ty vytvářejí na povrchu dřeva hedvábně matný až lesklý, dobře odolný, tvrdý a na pohmat příjemný průhledný povlak. Po složitém a dlouhodobém průzkumu českého trhu s látkami, a abychom mohli nastavit standard kvality, jsme se uchýlili k látkám z Velké Británie. Tyto látky svým zpracováním a designem ty tuzemské bohužel zcela předčí.
Originální materiály
pečlivá ruční renovace se zachováním ducha artiklu a využitím nejlepších materiálů
Každý kousek nábytku má svou vlastní historii, někdy byla hodně složitá a dramatická, jindy poklidná. Nikdy však obyčejná. Již v době zrození se jednalo o nábytek osobitý a kvalitní. Jeho majitelé to věděli. U nás se jeho příběh posune dál, někdy stačí trochu popostrčit, ale většinou mu musíme doslova vdechnout nový život. Jak tento náš příběh bude pokračovat, záleží především na vás.